חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

הכנה והדרכה לבדיקת BERA

אילו הכנות יש לעשות לקראת בדיקת BERA? מתי ממליצים על הבדיקה ואיך היא מתבצעת? מדריך מיוחד להורים
פורסם: 09.12.14 | עודכן: 12.04.20


BERA  היא בדיקה נוירולוגית הבודקת את תגובת גזע המוח לגירויים קוליים. הבדיקה מודדת אותות חשמליים (פולסים) המגיעים מהמוח, מתורגמים בדומה לתרשים EEG. שמה המלא של הבדיקה - Brain Stem Response Audiomtery .

מה מטרת הבדיקה?

בדיקת 
BERA נערכת במכון לנוירופיזיולוגיה קלינית, ומטרתה לבדוק באופן אובייקטיבי את תפקוד מערכת השמיעה. הבדיקה יעילה לבדיקת חירשות או חשד לחירשות והיא גם יכולה לאבחן גידולים באזור השמע ולספק הערכה בנוגע לתפקוד גזע המוח.

כיצד מתבצעת בדיקת BERA?
בילדים עד גיל חמישה חודשים הבדיקה מתבצעת בשינה טבעית, ומגיל חמישה חודשים עד גיל חמש שנים מקבלים תרופה המעודדת שינה. לילדים מעל גיל חמש, שיכולים לשתף פעולה, הבדיקה נערכת כשהם ערים ושקטים. במהלך הבדיקה, מצמידים לילד אלקטרודות לראש ואוזניה קטנה לאוזן.


הבדיקה מתבצעת כאשר הילד שוכב על המיטה. הקלינאי או הטכנאי מסמן בעט מיוחד סימנים קטנים על הקרקפת, שנועדו לסייע במיקום האלקטרודות. מורחים כל מיקום בתחליב, המכיל חומר גרגירי ומשחה שמאפשרים לאלקטרודות לפעול היטב. האלקטרודות מחוברות מצד אחד לראשו של הילד ואילו מהצד האחר הן מחוברות למכשיר ה־BERA. מרגע החיבור למכשיר, מתחיל רישום פעולות גלי המוח. עם סיום הבדיקה אחד מאנשי הצוות ינקה את המשחה מראשו של הילד.

כמה זמן הבדיקה נמשכת?
הבדיקה נמשכת 20 עד 30 דקות.


האם הבדיקה כואבת?
הבדיקה אינה כואבת.

מי מבצע את הבדיקה?
הבדיקה מבוצעת על ידי טכנאי
EEG או אודיולוג מוסמך ומורשה.

מהי התרופה משרת השינה?
טריכלונם (
Chloral Hydrate Trichlonam) היא תרופה הניתנת בצורת סירופ לשתייה, וההשפעה הרצויה מושגת לרוב תוך 30 עד 60 דקות. התרופה מרגיעה, מפיגה חרדות ומשרת שינה. טריכלונם ניתנת לאחר בדיקה של רופא, אשר יקבע אם מצבו הבריאותי של הילד מאפשר לו ליטול את התרופה.

האם יש לתרופה תופעות לוואי?
במקרים נדירים התרופה גורמת לבחילה והקאה, בעיות בדרכי נשימה, טווח השפעה ארוך מהצפוי ולעתים להופעת אי שקט. כדי למנוע הקאה, התרופה ניתנת בצום. מרגע מתן התרופה משרת השינה ועד לשחרור הביתה, הילד יהיה בהשגחת אחות.

כיצד להתכונן לבדיקה?
כאמור, לצורך בדיקתBERA   יש להצמיד אלקטרודות לראשו של הילד ובהתאם לכך יש להתכונן:

רצוי לחפוף את ראש הילד ערב לפני הבדיקה.

אין למרוח ג'ל או שומן כלשהו על השיער והראש. יש להימנע גם משימוש בספריי לשיער, בג'ל ובשמנים למיניהם.

יש להשאיר את השיער במצבו הטבעי (לא אסוף) גם אם מדובר בשיער ארוך, כדי לשמור על מוליכות תקינה בזמן הבדיקה.

כדי להבטיח מהלך תקין של הבדיקה בילדים מתחת לגיל חמש, מומלץ שהילד יגיע עייף למכון. ביום הבדיקה, יש להעירו בשעה 4:00 לפנות בוקר ולדאוג שלא יירדם בדרכו לבית החולים.

תינוקות עד גיל חמישה חודשים - הבדיקה מתבצעת בשינה טבעית. אין צורך בצום.

תינוקות מגיל חמישה חודשים ועד גיל שנה - צריכים להיות בצום מאוכל ארבע שעות לפני מתן התרופה, ויכולים לשתות מים ותה עד שעתיים לפני מתן התרופה.

ילדים בני שנה עד חמש שנים - צריכים להיות בצום ממזון במשך שש שעות לפני מתן התרופה, והם יכולים לשתות מים ותה עד שעתיים לפני מתן התרופה.

אנא הצטיידו באוכל ובשתייה לילד, עגלה, שמיכה, בגדים נוחים וחמים, צעצועים, מוצץ וכל דבר אחר שיעזור לילדכם להירדם. תהליך הקבלה למכון, הבדיקה, ההשגחה והשחרור אורך זמן – אנא התאזרו בסבלנות.

באילו מקרים הבדיקה לא תתבצע?

כאשר לילד יש חום, דלקת בדרכי הנשימה, שלשולים ו/או הקאות, נזלת מוגלתית ודלקת אוזניים חריפה. במקרים אילו  אין להגיע לבדיקה במרכז שניידר ויש לקבוע תור חדש.

מי מפענח את הבדיקה ומתי מקבלים את התוצאות?
מפענח ההבדיקה הוא החתום על דף המידע - פרופ' יוסף אטיאס, והתשובה נשלחת ישירות לרופא ששלח את הילד לבדיקה.

איך מזמנים תור לבדיקת BERA?
הבדיקות ניתנות על פי הפנייה מהרופא המטפל במרפאות הקהילה ובצירוף טופס התחייבות. הבדיקה ניתנת גם על פי הפנייה של הצוות הרפואי במרכז שניידר.

זימון תור בטלפון: 03-9253210, ראשון עד חמישי, מ־8:00 עד 15:00. בערבי חג ובחול המועד - מ־8:00 עד 12:00

זימון תור בטופס מוקד זימון תורים.

פרופ' יוסף אטיאס הוא מנהל המכון לאודיולוגיה במרכז שניידר לרפואת ילדים

עבור לתוכן העמוד