חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים

מרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל - עמוד הבית

JCI - תו תקן של איכות ובטיחות
חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

קורונה – מה חשוב להורים לדעת

תשובות לשאלות שהכי מדאיגות את ההורים מפי מומחים במחלות זיהומיות
פורסם: 08.03.20 | עודכן: 06.05.20

הנושא העיקרי המעסיק הורים בימים אלו הוא נגיף הקורונה, והתפשטותו בעולם.
 
פרופ' יצחק לוי, מנהל היחידה למחלות זיהומיות במרכז שניידר ופרופ' אפי בילבסקי, מומחה למחלות זיהומיות ורופא בכיר במחלקת ילדים ג' במרכז שניידר, ריכזו את כל מה שחשוב להורים לדעת: 

 

מהו נגיף הקורונה?
נגיפי הקורונה הנם משפחה של נגיפים העלולים לגרום לתחלואה בבני האדם ובבעלי חיים. עד להתפרצות הנוכחית מספר סוגים של נגיפי קורונה גרמו לתחלואה נשימתית בבני אדם. בעבר היו שתי התפרצויות של הנגיף: האחת בשנת 2003 התפרצות מגיפת ה- SARS ובשנת 2013 התפרצות מגיפת ה- MERS. החל מדצמבר 2019 החלה להתפשט בעולם מגיפת ה- COVID-19 הנגרמת על ידי נגיף ה- SARS-COV-2.

 

כיצד החלה המגיפה ומהו מקור התחלואה?
המגיפה החלה להתפשט מהעיר הואן, מחוז חוביי בסין. ההשערה היא שהמגיפה החלה בשוק בעלי החיים בעיר. ההתפרצויות הקודמות נגרמו על ידי נגיף הקיים בעטלפים ועובר לבני האדם דרך בעלי חיים אחרים.

 

מהי תקופת הדגירה של המחלה מאז ההדבקה?
תקופת הדגירה של המחלה נעה בין 14-2 יום כאשר השכיח הוא בין 7-5 ימים.

מהם סימני המחלה?
הסימנים השכיחים של המחלה הינם: חום, שיעול, קושי נשימתי. בנוסף חולשה, עייפות, כאבי ראש, כאבי בטן, שלשול ועוד.

מהו מהלך המחלה?
במבוגרים, בלמעלה מ-80% המחלה תעבור בצורה קלה ותחלוף ללא צורך בטיפול. כ-15% מהחולים יפתחו דלקת ריאות בדרגת חומרה קלה עד בינונית. 5% מהחולים יזדקקו לאשפוז עקב סיבוכים של המחלה בעיקר דלקת ריאות וחלקם, עד 1%, יזדקקו לאשפוז בטיפול נמרץ. שיעור התמותה מהמחלה נע בין 4-2%. מהלך המחלה בילדים קל יותר ושיעור הסיבוכים נמוך יותר.

 

כיצד מתפשט הנגיף?
דרך ההתפשטות השכיחה של הנגיף היא על ידי הפרשות או תרסיס הנובע משיעול או התעטשות של אדם החולה במחלה. כמו כן תתכן הדבקה על ידי מגע ממשטחים הנגועים על ידי הנגיף. לגבי התפשטות אווירנית, נכון להיום קיימות השערות שונות לגבי יכולת הנגיף לעבור בהעברה אווירנית ואין בטחון שאכן יכול להתפשט בדרך זו.

האם ניתן להדבק מאדם ללא סימני המחלה?
דרך ההעברה העיקרית של הנגיף היא באמצעות העברה של תרסיס טיפתי מאדם החולה במחלה. עם זאת חולים בתחילת המחלה אינם מראים סימנים ברורים של המחלה ובשלב זה הם יכולים להדביק. לא ברור מה היקף התופעה אך בכל זאת תיתכן העברה בחולים אלו.

האם ילדים ומתבגרים יכולים להדבק במחלה?
בהחלט, ילדים ומתבגרים עלולים לחלות במחלה. שיעור ההדבקה של ילדים אינו גבוה ושיעור הילדים מקרב החולים הוא פחות מ-10%. כמו כן ידוע שמהלך המחלה אצל ילדים הינו קל יותר ושיעור הסיבוכים נמוך יותר.

 

מה עלי לעשות כדי להגן על עצמי ועל ילדיי ולמנוע התפשטות המחלה?
עלינו לשמור על כללי ההגנה הבסיסיים. עלינו להקפיד על היגיינת ידיים תכופה באמצעות מיים וסבון או נוזל המכיל אלכוהול, עלינו לעטות מסיכה כאשר אנחנו במרחב הציבורי, להמנע מהתקהלות ולשמור מרחק של 2 מטר מאנשים אחרים. כמו כן עלינו להשתעל או להתעטש לטישיו המכסה את האף והפה או למרפק מכופף.

כמה זמן יכול הנגיף להתקיים על משטחים?
הנגיף יכול להתקיים על משטחי פלסטיק ונירוסטה עד 72 שעות ופחות מ-24 שעות על משטחי קרטון.

האם ניתן להיניק בזמן שהאם חולה בנגיף הקורונה?
נכון להיום ידוע כי הנגיף אינו עובר בחלב אם ליילוד. לכן אין מניעה להנקה בתנאי שהאם מקפידה על היגיינה אישית ועוטה מסיכה בזמן ההנקה.

האם הנגיף יכול לעבור לעובר בהעברה תוך רחמית?
נכון להיום אין הוכחות ליכולת העברה של הנגיף מהאם לעובר בהעברה תוך רחמית. עם זאת קיימים דיווחים על העברה מהאם ליילוד לאחר הלידה.

האם קיימת תרופה למחלה?
ישנן מספר תרופות בשימוש כנגד הנגיף. כעת מתקיימים מספר רב של מחקרים על תרופות אנטי-ויראליות. אחת התרופות, רמדיסיביר נבדקה ונמצאה יעילה בהורדת משך המחלה והתמותה מהנגיף ואושרה לשימוש על ידי ה-FDA.

האם קיים חיסון כנגד המחלה?
לא קיים עדיין חיסון יעיל בנגד המחלה אולם מספר רב של קבוצות מחקר עוסקות במציאת חיסון. ובהנתן שאין טיפול או חיסון כנגד המחלה, עלינו להקפיד ביתר על מניעת הדבקות באמצעים שפרטנו.


 

 

 

לכל הפרטים היכנסו לאתר הרשמי של משרד הבריאות >>> http://bit.ly/2wvPomB
 

עבור לתוכן העמוד