חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים

מרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל - עמוד הבית

JCI - תו תקן של איכות ובטיחות
חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

בניין חדש למרכז שניידר: קפיצת מדרגה לעתיד

בשנת 2016 החלה בניית הבניין החדש של מרכז שניידר לרפואת ילדים. "זהו ציון דרך אסטרטגי עם מבט לעשרים השנה הבאות", אומרים מנהל בית החולים, פרופ' יוסף פרס, והמנהל האדמיניסטרטיבי, רו"ח אילן שמש, המובילים את המהלך
פורסם: 04.11.14 | עודכן: 18.11.18


כאשר מרכז שניידר נחנך ב־1991, החידוש היה עצום בכל היבט: בית חולים ראשון לילדים מאלף ועד תו – בתכנון, במבנה ובעיצוב, עם סטנדרטים חדשים בגישה הרפואית־טיפולית, באיכות השירות, במחקר הפדיאטרי – ועם חזון של גישור בין פערים ולבבות באמצעות טיפול שוויוני בכל ילד. מרכז שניידר הציב מחדש את הרף, שינה את פני רפואת הילדים בישראל והפך עד מהרה לאחד המובילים בתחומו בעולם.

בד בבד עלה באופן דרמטי הביקוש לשירותי בית החולים ונוצרו עומסי יתר, שהחלו לפגוע בשירות ובזמינות. מגבלות התשתית הקיימות לא אפשרו לבצע קפיצת דרך אמיתית מבחינת הפיתוח וההתרחבות הנדרשים. במסגרת התוכנית האסטרטגית של בית החולים הוחלט אפוא להקים מבנה נוסף, שיעניק למרכז שניידר את האוויר הדרוש ויאפשר לו לעשות את עליית המדרגה הנוספת, תוך חיזוק איכויותיו הידועות כבית החולים היחיד מסוגו לילדים בישראל.


מגדל אשפוז בן שבע קומות
האח הצעיר לבית שניידר הוא מבנה אשפוז בן שבע קומות, שיוקם בסמוך לבניין הנוכחי (מכיוון דרום) על שטח כולל של 36,000 מ"ר, כאשר כ־30,000 מ"ר ממנו הוא שטח בנוי. הבניין החדש יכפיל את ההיקף הקיים של בית החולים, וכך תוכל הנהלת שניידר ליישם את חזון הפיתוח ולקחת את הערך "חדשנות" צעד גדול קדימה, תוך הענקת טיפול מיטבי לילדים ושימור מסורת המצוינות של בית החולים.

למבנה החדש יעברו כל מחלקות האשפוז, שייבנו מחדש בסטנדרט מלונאי גבוה. שטח כל מחלקה יגדל לכ־2,100 מ"ר (מ-1,300 מ"ר כיום), 40% מחדרי האשפוז יהיו למאושפז אחד והשאר - חדרים לשניים.  הקטנת העומס בחדרים היא צעד גדול במניעת זיהומים והתפשטותם. המערך האשפוזי כולו יגדל בכ־130% ויכיל לכ־300 מיטות. בצד מחלקות חדשות שייפתחו בבניין, יועברו אליו מחלקות קיימות שישודרגו משמעותית. הדבר יאפשר רווחה גם בבניין הקיים, שימשיך לאכלס את רוב המערך הכירורגי, המערך ההמטו־אונקולוגי, מערך חדרי הניתוח, המערך האמבולטורי והיחידות לטיפול נמרץ. כל היחידות הללו יורחבו משמעותית בתהליך בינוי הדרגתי, שיחל לאחר המעבר לבניין החדש בעוד כארבע שנים.

לחזק את החלק הבריא
"אנו מאמינים שמרכז שניידר צריך לתת לילד החולה את כל השירותים בכל המקצועות", אומר מנהל בית החולים, פרופ' יוסף פרס, "עד כה לא יכולנו ליישם את התפיסה הזאת במלואה. כך, למשל, תינוקות קטנים ונערים בני 18 מאושפזים אצלנו כיום באותה מחלקה. בבניין החדש נקים מחלקת אשפוז למתבגרים. המעטפת החדשה תאפשר לנו להקים מחלקה ניורומוסקולרית – למחלות עצב ושריר בילדים, יחידה אורגנית להשתלת איברים, פגייה חדשה ומשודרגת בסטנדרטים בינלאומיים מובילים, מכון למחקר קליני ומכון לחקר המוח. עם החלת הרפורמה בתחום בריאות הנפש והכנסת שירותים אלה לסל נעמוד בפני צורך מעשי להרחיב את שירותי הפסיכיאטריה בריאות הנפש, בעיקר בתחום הפרעות אכילה, ובבניין החדש נוכל לתת לכך מענה ראוי עם הקמת יחידה ייעודית להפרעות אכילה בילדים".

בבניין החדש תוקם גם מרפאת שיניים מתקדמת לילדים חולים ובריאים בשיתוף רשת כללית סמייל, ייבנה אודיטוריום עם 180 מקומות ישיבה, תיפתח מלונית להורים המגיעים מרחוק, יוקם גן טיפולי (הילינג גארדן), ואחת מגולות הכותרת – מרכז חינוכי מורחב, שיעניק ממד חדש להגדרה של בית ספר לילדים מאושפזים.  "אחד ממוקדי המצוינות בשניידר הוא המרכז החינוכי, שמתפקד כבית ספר לכל דבר והרבה מעבר מכך, כגורם המחבר את הילד החולה עם החלק הבריא שלו ומסייע לו בהתמודדות עם המחלה והאשפוז", אומר המנהל האדמיניסטרטיבי של מרכז שניידר, רו"ח אילן שמש. "המרכז החינוכי ימוקם על שטח גדול בקדמת הבניין, ש"ידבר" עם הסביבה החיצונית ועם העולם הבריא שבחוץ. בכך ניישם תפיסה מתקדמת, הגורסת שהמרכז החינוכי הוא מרכיב מרכזי באיכות החיים של הילד המאושפז. המשמעות היא יצירת אינטגרציה של תרבות פנאי, אמנות, מוסיקה וחוויה של שגרה בריאה יחד עם לימודי חובה לפי תוכנית משרד החינוך, כל זאת כחלק ממוטו שאומר: החיים אינם נעצרים באשפוז, והשהייה בבית החולים אף יכולה להיות מקור לצמיחה".

אדריכלות ידידותית
לפי אותה תפיסה, התכנון האדריכלי של הבניין (בביצוע משרד מור־יסקי־סיון) שם דגש על יצירת שיח עם הקהילה. בחלק המזרחי של הבניין יוקם אטריום רחב ממדים, שאליו יפנו מרפסות צפות היוצאות מכל מחלקה. החלקים הפתוחים הללו יכילו בין השאר כיתות לימוד, משחקיות, פינות תרפויטיות ומגוון פעילויות המתכתבות עם העולם שבחוץ. בקומת הכניסה יוקם אזור מסחרי שוקק עם חנויות ובתי קפה לרווחת המבקרים. התכנון לוקח בחשבון כל צורך אפשרי – מאודיטוריום, שיוכל לשמש הן כמרכז כנסים והן כבית קולנוע, ועד לבית כנסת וחדרי תפילה לכל הדתות.

"התכנון נעשה בקו ידידותי ומזמין לילדים, למשפחות ולקהילה", אומר אילן שמש, "אנו לא בונים ארמון מנקר עיניים אלא בית אמיתי לילדים, להורים ולצוות, שייצור תחושה נינוחה וייתן מענה לצרכים לאורך שנים רבות". לדבריו, בניין האשפוז העתידי יוקם כמבנה ירוק החוסך באנרגיה ובעלויות תפעול, עם תאורה שתנצל באופן מיטבי את השימוש באור טבעי, פינוי אשפה וכביסה בעזרת מערכת פניאומטית מתקדמת, ריאות ירוקות כמו פטיו פנימי ירוק וגינה חיצונית בשטח של כחמישה דונם – ודגש על מרחב פנימי גדול לילדים, להורים ולצוות. כל זה יקרה במבנה שיכלול רק שש קומות מאוישות ועוד קומת מעטפת לצורך גידול עתידי. "לא רצינו להקים מגדל אשפוז שיתנשא לגובה", מסביר אילן שמש, "אלא לשמור על האופי הביתי של מרכז שניידר ולשמר את הטבע ואת ההשתלבות בסביבה, ברוח התפיסה ההוליסטית שמאפיינת את בית החולים".

בונים עתיד טוב יותר
"הנהלת בית החולים מאמינה שמתן שירות מצוין למטופל ולמשפחתו מתחיל בשירות מצוין לצוות", אומר פרופ' פרס. "אנו עומדים להשקיע בכך משאבים ניכרים. חדר האוכל יעבור לבניין החדש וישודרג ללא היכר. נקים חדרי צוות מרווחים. נשפר את מצוקת החניה לצוות, באמצעות חניה תת קרקעית עם כ-1,000 מקומות חניה לעובדים ולאורחים. לעובדים הנפלאים שלנו מגיע לקבל את כל התנאים שיאפשרו להם להיות שבעי רצון ולהמשיך לתת את האיכות הרפואית והטיפולית הטובה ביותר. יחד עם זאת, חשוב לומר: עד שכל זה יהפוך למציאות, נידרש כולנו לסבלנות ולנשימה ארוכה. לא יהיה פשוט לחיות ולעבוד בבית חולים שיידרש לתפקד כרגיל בתוך אתר בנייה. כמובן שהילדים המאושפזים לא ייפגעו – נגן עליהם בכל האמצעים הדרושים כמו פילטרים, מסנני אבק ומערכות שאיבה ופינוי בוואקום. אנו, כצוות, נצטרך להתמודד עם הקשיים שבתהליך הבנייה ולהביט תמיד לעבר המטרה – אנו יוצרים את קפיצת המדרגה ל-20 השנים הבאות, ובונים עבור כולנו עתיד טוב יותר".

עבור לתוכן העמוד