חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים

מרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל - עמוד הבית

JCI - תו תקן של איכות ובטיחות
חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

השקד השלישי: ניתוח להסרת אדנואידים

איפה יושבים האדנואידים ומה תפקידם? איך מאבחנים אדנואידים מוגדלים? למה הם מפריעים לילד ומתי ממליצים על ניתוח? כל השאלות וכל התשובות במדריך מיוחד להורים
פורסם: 12.12.13 | עודכן: 14.10.14

הסרת אדנואיד היא הניתוח השכיח ביותר במרכז שניידר לרפואת ילדים. מדובר בניתוח שגרתי הנמשך כחצי שעה. האדנואידים - שבציבור הרחב מכנים אותם "השקד השלישי" או "פוליפים" - ממוקמים מאחורי האף בחלקו העליון של הלוע, ליד פתחי תעלות האוורור של האוזניים. בדומה לשקדים, הם חלק מהמערכת החיסונית וגדולים יותר אצל ילדים בהשוואה למבוגרים. עם השנים כמות האדנואידים קטנה בהדרגה.

מהו שקד שלישי מוגדל?
שקד שלישי גדול מהרגיל עלול לחסום את נתיב האוויר ולגרום לקושי בנשימה דרך האף. במצב כזה הילד מסגל לעצמו נשימה דרך הפה (ולא דרך האף), נוחר בשנתו ונשימתו מלווה במאמץ ולעתים אף בהפסקות נשימה. אדנואידים מוגדלים עלולים לחסום גם את התעלה המאווררת את האוזן התיכונה וכתוצאה מכך לגרום לבעיות שמיעה עקב הצטברות נוזלים באוזניים או לדלקות אוזניים חוזרות. מאפיין נוסף של שקד שלישי מוגדל הוא ייצור נזלת רבה, והפרשת ליחה אחורית אל הלוע שמגרה את מערכת הנשימה להתקפי קוצר נשימה.

איך מאבחנים אדנואידים מוגדלים?
המצבים הרפואיים הבאים עשויים להעיד על אדנואידים מוגדלים: נחירה ושינה בפה פתוח, נזלת רבה, דלקות אוזניים חוזרות או ליקוי שמיעה, שיעול חוזר והתקפי אסתמה.
אם אכן עולה חשד לקיומם של אדנואידים מוגדלים, ניתן לאבחן את קיומם בצילום רנטגן ובבדיקה עם סיב אופטי דרך האף.

מתי ובאיזה גיל ממליצים על ניתוח להסרת שקד שלישי?
בדרך כלל לא ממליצים על ניתוח להסרת אדנואידים לפני גיל שנה, אלא במקרים שבהם מזהים באופן ברור הפסקות נשימה בשינה או הפרעה ברורה בגדילה. מגיל שנה ומעלה מנתחים ילדים עם אדנואיד חוסם או אדנואיד מוגדל, הגורם להופעת מחלות אוזניים או מחלות בדרכי נשימה או דלקות סינוסים חוזרות. מרבית הילדים מנותחים בגילאי שלוש עד ארבע.

אילו הכנות יש לעשות לפני הניתוח?
לפני הניתוח הילד צריך לעבור בדיקה לספירת דם ותפקודי קרישה. הבדיקה תתבצע במרפאה בקהילה בסמוך למועד הניתוח ואת תוצאות הבדיקה יש להביא למרכז שניידר ביום הניתוח. יש לצום שש שעות לפני מועד הניתוח, והילד יכול לשתות  (מים או תה בלבד) עד שעתיים לפני הניתוח. במקרה של מחלה - ואפילו קלה - הרופא המרדים והרופא המנתח ישקלו יחד האם לבצע את הניתוח או לדחות אותו למועד אחר, לאחר שהילד יחלים.

האם הניתוח מתבצע בהרדמה כללית?
הניתוח מתבצע בהרדמה כללית. בהרדמה מסוג זה הילד ישן ואינו חש כל מגע בגופו במהלך הניתוח. חומר ההרדמה ניתן דרך מסכה בשאיפה אל דרכי הנשימה או בהזלפה לתוך הווריד. הבחירה באחת משתי השיטות תלויה בגיל הילד. אחד ההורים רשאי ללוות את הילד לתוך חדר הניתוח עד שהילד נרדם.

איך מתבצע הניתוח?
הניתוח מתבצע דרך הפה וללא חתכים חיצונים. בניתוח מסירים את האדנואידים מרירית הלוע ועוצרים את הדימום בעזרת לחץ מקומי וצריבה חשמלית.

מה קורה לאחר הניתוח?
לאחר הניתוח הילד מועבר לחדר התאוששות, שם הוא ישהה במשך מספר שעות. בחדר התאוששות ההורים שוהים יחד עם הילד. במהלך שעות אילו הילד יחזור בהדרגה ממצב של שינה עד לערנות גמורה. בזמן זה ייתכן דמם קל מן האף או מן הפה שייפסק עד שהילד ישתחרר לביתו. הילד משתחרר הביתה לאחר שנבדק על ידי רופא אף אוזן גרון.

האם צפויים כאבים לאחר הניתוח?
כן, צפויים כאבים במידת חומרה קלה או יותר. לאחר הניתוח חלק מן הילדים מקבל תרופות לשיכוך כאבים, וחלק לא. 

מהן תופעות הלוואי ומהם הסיכונים והסיבוכים שעלולים להופיע לאחר הניתוח?
לאחר הניתוח עלול להיות כאב בגרון וקושי בבליעה.
אם מופיע דימום מהאף או מהפה, יש לפנות מיד לרופא.
במקרים נדירים יכולים לאחר הניתוח להופיע שינויים בדיבור או בבליעה כתוצאה מאי ספיקת חיך זמנית, שמסתדרת בדרך כלל לאחר מספר שבועות. ילדים שיש להם אי ספיקת חיך חלקית לפני הניתוח (חיך שסוע) מצויים בסיכון לפתח הפרעות דיבור או בליעה קבועות לאחר הניתוח, ולכן לא ממליצים להם לעבור ניתוח כריתת אדנואיד.

מתי הילד יכול לחזור לגן או לבית הספר?
הילד יישאר במנוחה בבית במשך כשלושה ימים. ביום הראשון שלאחר הניתוח, יש להקפיד על מתן שתייה קרה עד פושרת ומזון רך ולא חם. אם מופיע חום מעל 38 מעלות, יש ליצור קשר עם המרפאה בקהילה או להתקשר למוקד האחיות של כללית בטלפון 2700 *.

 

ד"ר דרור גילוני הוא מומחה ברפואת אף אוזן גרון בילדים ומנתח בכיר במרכז שניידר

עבור לתוכן העמוד