תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

לקראת כיתה א': מומחי מרכז שניידר ממליצים על בדיקת ראייה

המעבר מגן הילדים לכיתה א' ולבית הספר, הוא שלב מרגש ומכונן לילד ולהוריו. יחד עם ההתרגשות וההכנות לקראת כיתה א', חשוב לבצע בדיקת עיניים מקיפה לקראת תחילת שנת הלימודים
פורסם: 10.07.18 | עודכן: 31.07.18הילד שלכם עולה לכיתה א'? חשוב שתקחו אותו לבדיקה אצל רופא/ת עיניים. הבדיקה הזאת עשויה להיות חשובה ביותר להצלחתו בלימודים. עיניים בריאות וראייה תקינה הן מרכיב משמעותי בהתפתחות יכולות הקריאה והלמידה של הילד, ובעיות שונות בראייה עלולות לגרום לילד כאבי ראש וכפל ראייה. כל אילו עלולים להוות חסם התפתחותי ומכשול בהצלחת הילד והתאקלמותו בבבית הספר, וזאת בשל שגיאות בהעתקה מהלוח או העתקה חלקית.

 

האם הבדיקה מומלצת לכל הילדים?
בדיקת ראיה מומלצת לכל ילד, גם אם אינו מתלונן על קשיים בראייה והוריו אינם מבחינים בקושי, כיוון שאבחון בעיה בשלב זה יכול למנוע בעיות עם הכניסה לכיתה א' ובהתפתחות הראייה. אם קיים רקע משפחתי של בעיות עיניים בילדות (עין עצלה, פזילה, הרכבת משקפיים מגיל צעיר), בדיקה זו חיונית במיוחד.

מה כוללת הבדיקה?
בדיקת עיניים לקראת כיתה א' כוללת בדיקת חדות ראייה לרחוק ובמידת האפשר גם לקרוב. הבדיקה מתבצעת בעזרת מספרים, אותיות, ציורים או צורות, בהתאם לרצונו ויכולותיו של הילד. בנוסף, נבדקות תנועות העיניים ומתבצעת הערכה של פזילה הן לראייה מקרוב והן לראייה רחוק. יחד עם בדיקת התנועות והפזילה, מתבצעות בדיקות של ראיית העומק (תלת מימד), המזיגה והמיקוד. הבדיקה כוללת גם בדיקת האנטומיה של כל מדורי העין.

 

האם מדובר בבדיקה כואבת או לא נעימה?
חלק חיוני מבדיקת העיניים והראייה נעשה לאחר מתן טיפות להרחבת אישונים. מתן הטיפות העלול להסב אי נוחות קלה לילד. כאשר האישונים מורחבים, ניתן לבדוק את מבנה המקטע האחורי של העין והאופטיקה של העין (קוצר ראייה, רוחק ראייה, צילנדר, הבדלים במספר בין העיניים'). על סמך מכלול בדיקות אלו ניתן לוודא שהמערכת הראייה אכן תקינה או להמליץ על טיפול מתאים.


 

מומחי היחידה לרפואת עיניים

עבור לתוכן העמוד