חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים

מרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל - עמוד הבית

JCI - תו תקן של איכות ובטיחות
חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

השתלות איברים להצלת חיים

המערך להשתלת איברים במרכז שניידר מבצע את כל סוגי ההשתלות בילדים ומתבגרים, ומשמש כמרכז ארצי להשתלות בילדים. ניתוחי ההשתלה מתאפשרים הודות לאצילות נפשם של בני משפחה, אשר ברגע קשה של אובדן היקר להם מכל, נותנים את הסכמתם לתרומות האיברים. חלק מניתוחי ההשתלות מתבצע בזכות תרומה של כליה או אונת כבד מקרוב משפחה
פורסם: 03.07.14 | עודכן: 28.07.19


המערך להשתלת איברים במרכז שניידר מוביל את תחום השתלות האיברים בתינוקות, ילדים ומתבגרים בישראל, ובין כותלי בית החולים מתבצעים כיום רובם המוחלט של ניתוחי השתלות האיברים בילדים. מאז הקמתו של מערך ההשתלות, זכו מאות ילדים בחיים חדשים הודות לניתוחי השתלה מוצלחים. שיעור ההצלחה של הניתוחים במערך ההשתלות הוא גבוה מאוד, בדומה למרכזים הרפואיים המובילים בעולם. מרכז שניידר נמנה עם בתי החולים היחידים בעולם, שערוך לבצע בו בזמן מספר ניתוחי השתלות איברים במספר חדרי ניתוח וכן ניתוחי השתלות מורכבים ונדירים מסוגם. בית החולים משמש כמרכז הארצי לילדים להשתלות כליה וכבד בתינוקות, ילדים ובני נוער. 

צוות של מקצוענים
הצוות הרפואי במערך ההשתלות כולל: רופאים מנתחים המומחים בהשתלות, רופאים מרדימים מומחים בילדים, מומחים לגסטרואנטרולוגיה, מומחים לקרדיולוגיה, מומחים לנפרולוגיה, צוות חדר הניתוח, צוות יחידת אולטראסונד, רופאים מומחים לטיפול נמרץ, אחיות, טכנאים, עובדות סוציאליות ודיאטניות. כל אחד מצוות המומחים המיומן עבר התמחות בתחומו המקצועי באחד מרכזי ההשתלות המובילים בעולם. המקצוענות הייחודית ורוח הצוות הם התשתית האנושית להתהוותה של קבוצה מיוחדת של מומחים מהשורה הראשונה בהשתלות לב, ריאות, כליה וכבד בילדים. הצלחת הצוות הרפואי להציל חיים נשענת בראש ובראשונה על אצילות נפשם של בני משפחה, אשר ברגע קשה ונורא של אובדן היקר להם מכל, נותנים את הסכמתם לתרומת האיברים. בנוסף לכך, חלק מניתוחי ההשתלות מתבצעים בזכות תרומה של כליה או אונת כבד מקרוב משפחה לילד.

מרכז שניידר נמנה עם בתי החולים לילדים הבודדים בעולם המקיימים מרתון השתלות. מדובר בסדרה של השתלות איברים מתמשכות, שבמהלכן עוסקים עשרות אנשי צוות בביצוע מספר ניתוחי הנצלה והשתלה בזמן קצר, לאחר תרומה מתורם יחיד. כיוון שתרומות מגיעות בהודעה קצרה, קיימת חשיבות רבה לתיאום בין הצוותים הרפואיים והמנהלתיים שנרתמים יחד לביצוע ההשתלה - שיכולה להתחיל בתוך שעות בודדות מרגע הינתן הודעה על כך.

מאז הקמת מערך ההשתלות בשניידר בוצעו בו יותר מ־600 השתלות, מהן השתלות לב, ריאות, כליה, כבד, לבלב ואשכול איברים. בנוסף, חלק מניתוחי השתלות הכליה והכבד מבוצעות הודות לתרומה של קרוב משפחה. מערך ההשתלות מיצב את מעמדו לאורך השנים כפורץ דרך בתחום בתחום השתלת האיברים בישראל. כך לדוגמה, נערה בת 16 עברה במרכז שניידר, לראשונה בישראל, ניתוח השתלת אשכול איברים - נדיר מסוגו בעולם - אשר כלל השתלת מעי דק, מעי גס, כבד קיבה ולבלב. השתלות מעי הן נדירות מאד, מסובכות ודורשות מיומנות רבה ומשאבים רבים שרק מעט מרכזים רפואיים בעולם מסוגלים להעמידם. הישגים נוספים של מומחי שניידר:

  • ניתוח השתלת אונת כבד, בתרומה שניתנה מהאם, בפעוטה בת שנה שאיבריה הפנימיים היו הפוכים.
  • ניתוח ייחודי של השתלת כבד ולבלב בנערה בת 12.
  • ניתוח השתלת כבד בתינוק בן חצי שנה שהיה למושתל הכבד הקטן ביותר בארץ. התינוק, אחד מתאומים, נולד בשבוע ה־27 להריון במשקל קילו אחד בלבד, סבל ממחלת כבד מולדת ונזקק להשתלה דחופה להצלת חייו.
  • השתלת לב לשני אחים והשתלת כבד לשלושה אחים.
  • השתלת דומינו - חולת ציסטיק פיבורזיס קיבלה תרומת לב וריאות ותרמה את הלב שלה לילדה אחרת.

לפני ההשתלה
לפני הניתוח ילדים המועמדים להשתלה יעברו בדיקת התאמה בין התורם למקבל, בדיקות דם, הערכה של תפקוד הלב והריאות וכן בדיקות הדמיה (אולטראסאונד ו־CT ). תורמים חיים (במקרה של השתלת אונת כבד או כליה) יעברו בדיקות דומות.


אחרי ההשתלה
48 השעות הראשונות לאחר הניתוח הן קריטיות, כיוון שהמערכת החיסונית של הילד שעבר השתלה חלשה, בשל תרופות שקיבל בחדר הניתוח. לכן, לאחר הניתוח הילד מועבר לאשפוז באחת מהיחידות לטיפול נמרץ (טיפול נמרץ לב או טיפול נמרץ ילדים). הילד עשוי להיות במעקב בטיפול נמרץ 24 שעות עד מספר ימים, וזאת בהתאם לתפקוד השתל ועל פי שיקול דעתו של הצוות הרפואי. ביחידה עצמה הילד מצוי בהשגחה של רופאים ואחיות הנעזרים בטכנאים ובצוות פרא־רפואי, המספקים טיפולים נוספים הכרחיים ותמיכה פסיכו־סוציאלית נדרשת. לאחר מכן מועברים הילדים למחלקת ילדים ג', המתמחה בטיפול בילדים לפני ואחרי השתלות כליה וכבד או ליחידה לטיפול נמרץ לב.

טיפול מקיף
הטיפול בילד שעבר השתלה לא מסתיים עם שחרורו הביתה, כיוון שלילדים העוברים השתלות איברים ממתינה דרך ארוכה עד לחזרה לאורח חיים תקין. במערך ההשתלות במרכז שניידר שמים דגש על ליווי וטיפול מקיף לילד ולמשפחתו ועל טיפולי מעקב. חלק בלתי נפרד מהטיפול כולל תמיכה, ליווי וייעוץ להוריו של הילד, כדי להבטיח ששגרת יומה של המשפחה תמשיך להתנהל כסדרה.


הצוות שלנו
ד"ר ג'ורג' פרנקל מנהל היחידה לניתוחי לב
ד"ר גבי אמיר, מנתח לב בכיר
ד"ר בני מדליון, מנהל היחידה להשתלות לב וריאה במרכז שניידר ובמרכז רפואי רבין
ד"ר סיגל אייזנר, רופאה בכירה במחלקת ההשתלות ואחראית על השתלות כליה בילדים
ד"ר מיכאל גורביץ', רופא בכיר במחלקת השתלות ומנהל היחידה להשתלות וניתוחי כבד בילדים
ד"ר אביתר נשר, רופא בכיר במחלקת השתלות ואחראי על תחום השתלות לבלב ומעי

מעקב מושתלי כליה במכון הנפרולוגי
פרופ' מרים דוידוביץ'
ד"ר עירית קראוזה
ד"ר רוקסנה קלפר


מעקב מושתלי כבד במכון לגסטרואנטרולוגיה ותזונה
ד"ר יעל מוזר
ד"ר ארי סילברמינץ


מתאמות מושתלים 
מיכל שפיר 
נעמי זנהנדלר (השתלות כליה)

יצירת קשר

טלפון: 03-9376528
פקס: 03-9376582

פנייה למתאמת ההשתלות במקרים דחופים: 050-6264775 

עבור לתוכן העמוד