לוגו כללית
חדשות שניידר 78
כותבים עלינו 79
אירועים וכנסים 80
טפסים להורדה 81
טלפונים חיוניים
מחקר
ממלכת הילדים
תרומות
עמוד פנימי - שלום כיתה א
מדיניות איכות הסביבה

שימוש במקלונים לניקוי אוזניים - הגורם העיקרי לדלקות אוזניים

המחקר, בראשות פרופ' משה נוסינוביץ, נערך כדי לבדוק את הגורמים לדלקות אוזן חיצונית וכדי להקטין את היקף הופעת הדלקת אצל ילדים
פורסם: 07.05.07 | עודכן: 19.11.14

שימוש במקלונים לניקוי אוזניים הוא הגורם העיקרי לדלקות אוזניים חיצוניות אצל ילדים, כך מצא מחקר של מומחי מרכז שניידר. המחקר, בראשות פרופ' משה נוסינוביץ, רופא בכיר במחלקת ילדים ג' במרכז שניידר, נערך כדי  לבדוק את הגורמים לדלקות אוזן חיצונית  (Otitis Externa), על מנת להקטין את היקף הופעת הדלקת אצל ילדים.

דלקת אוזן חיצונית (Otitis Externa) הינה דלקת של תעלת השמע, הנגרמת בדרך כלל על ידי זיהומים חיידקיים או ע"י פטריות ומתבטאת בכאבים חזקים ובהזדקרות האפרכסת. גורמים נוספים עלולים לגרום להיווצרות הדלקת: שחייה, הוצאה מכנית של השעווה המופרשת מהאוזניים או הכנסת גופים זרים לאוזן. במחקר נבדקה השפעת ניקוי האוזניים באמצעות צימרונים.

המחקר בדק במשך 16 חודשים, 87 פעוטות וילדים בגילאי 3.5 עד  12, שאובחנו כסובלים מדלקת אוזן חיצונית. החוקרים מצאו כי ביותר מ־70 אחוזים מהנבדקים, נוקו האוזניים במקלונים לניקוי אוזניים (צימרונים) במשך כעשרה ימים לפני הופעת הדלקת. בקבוצת הביקורת של 90 ילדים, ללא דלקת אוזניים, נמצא כי ב־34 אחוזים  מהמקרים השתמשו במנקי אוזניים כעשרה ימים קודם לכן. תוצאות המחקר פורסמו בעיתון הרפואי International Journal of Pediatric Otorhinolaryngology .

"עשרות ילדים מופנים מדי שנה לבית החולים ולרופאים בקהילה בשל דלקת אוזן חיצונית", אמר פרופ' משה נוסינוביץ. "תוצאות המחקר מראות שרבים מהמקרים היו יכולים להימנע, אלמלא ניקוי אוזני ילדיהם במקלונים לניקוי אוזניים. המסקנה: אין צורך בניקוי אוזניים באמצעות צימרונים בשל חשש לזיהומי אוזן חיצונית. במקרים נדירים, הוצאת שעווה תתבצע על ידי רופא אף אוזן גרון".

בניית אתרים
המידע והתכנים באתר אינם מהווים חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא   |   © כל הזכויות שמורות למרכז שניידר לרפואת ילדים
עבור לתוכן העמוד